Nedejte o prázdninách vším šanci

Suvenýr z tábora – veš dětská!

Každý rok se opakuje stále ta stejná písnička. Jen co se vám uleví, že se vaše ratolest vrátila z letního tábora ve zdraví a s úsměvem na tváři, objeví se další komplikace. Kromě kupy špinavého prádla si totiž dovezla i něco navíc – památku v podobě vši.

Co jsou vši a kde se vlastně vzaly

Veš dětská je od nepaměti jeden z nejznámějších parazitů, který obtěžuje lidské pokolení. Jedná se o malého 2–4 mm odolného parazita, který se dokáže velice dobře rozmnožovat. Tento nepříjemný cizopasník napadá všechny sociální vrstvy obyvatel napříč kontinenty. A nezaměřuje se pouze na sociálně slabší rodiny, jak se leckdy omylem domníváme. Z tohoto zjištění jasně vyplývá, že jejich výskyt není spojen pouze s nedostatečnou hygienou.

Pro tyto cizopasníky je úrodnou půdou dětský kolektiv. Ať už se jedná o školku, školu, kroužky nebo letní tábory, jsou vši vždy velkou hrozbou. Právě v těchto místech dochází k jejímu nejrychlejšímu šíření. Dětské čepice, školní ručníky a všeobecně těsná blízkost dětí – to vše jim hraje do karet.

Jak jim předejít?

Chce to především zachovat klid a nepropadnou panice či zlosti, že se opět potýkáte s tímto problémem. Protože každá situace má řešení, mají ho také vši. A někdy je snadnější, než se může na první pohled jevit.

Stoprocentně účinná prevence proti vším neexistuje. Je samozřejmé, že nemůžete dítě izolovat od okolního světa. Nejen, že by s ním nebylo brzy k vydržení, ale ztráta kamarádů by se mohla negativně podepsat rovněž na jeho psychice. To, že váš potomek může každý den chytit vši od kamarádů v dětském kolektivu je prostě nemilý fakt, se kterým se musíte smířit.

Promluvte si s dítětem

Vždy je dobré dítě poučit o základních hygienických zásadách. Varování, že navzájem si půjčování hřebenů, ručníků či čepic není správné, dokáže pochopit každé dítě, které nastoupilo povinnou školní docházku.

Zaručená cesta k úspěchu

Doba, kdy nejúčinnější obranou bylo naložit potomka do vany a ostříhat jej nakrátko, je naštěstí pryč. Raději mějte ve své domácí lékárničce připraveny kvalitní zdravotnické prostředky LIQUIDO, které účinně a rychle likvidují a odpuzují vši a hnidy.