Informace o vlasové vši

Veš dětská je postrachem rodičů, dětí i škol. Jak vši a hnidy rychle odhalit a zlikvidovat, jaké přípravky na vši nejlépe a nejrychleji zabírají, a hlavně jaká je osvědčená prevence proti vším. To zajímá každého, kdo najde vši ve vlasech svých dětí nebo někoho z rodiny.

Veš dětská je malý hmyz, který žije v lidských vlasech, kde saje krev. Výskyt dětské vši se pozná podle vajíček – hnid, které se přilepují na vlasy. Hnidy se objevují nejčastěji za ušními boltci a na týle. Vši se mezi dětmi snadno šíří například při půjčování čepic či oblečení, při společném používání ložního prádla, ručníků a podobně. „Vši častěji zaznamenáváme o prázdninách, kdy jsou děti v těsnějším kontaktu,” potvrdila dětská lékařka MUDr. Alena Merdová. Podle ní může vši chytnout každý. „Nezávisí na hygienických podmínkách rodiny, veš dětská napadá všechny sociální vrstvy obyvatel,” uvedla lékařka.

Rodiče, kteří dostanou ze strany školy informaci o výskytu dětské vši, by měli ihned svou ratolest dočasně izolovat od vrstevníků a pustit se do boje proti vším. „Lidé často podceňují nutnost odvšivení současně doma i v kolektivu,” upozornila MUDr. Merdová. Postup při likvidaci vši by měl být nekompromisní. Ideální je vsadit na osvědčený zdravotnický prostředek z lékárny.