Často kladené otázky

Co to veš je a jak vypadá?

Veš dětská je cizopasný hmyz žijící v lidských vlasech, kde saje krev. Dospělý jedinec vši je velký 2–4 mm, má ploché tělo a malou hlavičku. K přichycení na vlas hostitele slouží vši 3 páry krátkých silných noh, které jsou zakončené drápky. Samička klade ve vlasech vajíčka, tzv. hnidy, jež přilepuje pevným tmelem na vlasy těsně u pokožky. Z těchto vajíček se postupně líhnou larvy a nakonec samotné vši, které se dožívají cca 30 dnů.

Jak dochází k přenosu vší?

K přenosu vší dochází při těsném kontaktu s napadenou osobou, nejčastěji mezi příslušníky rodiny, mezi sourozenci, spolužáky ve škole nebo při letních a zimních rekreačních pobytech dětí. Veš dětská v našich podmínkách nepřenáší žádné původce infekčních onemocnění. Vši se vyskytují ve všech sociálně-ekonomických skupinách. Mít vši neznamená, že zanedbáváte hygienu.

Jak poznám, že má dítě vši?

Nejčastěji se vši vyskytují u dětí ve věku 6–15 let. Prvním příznakem jejich výskytu je svědění pokožky hlavy, které je způsobeno kousnutím vši. Dítě bývá také často neklidné a ošívá s sebou, a to z důvodu pocitu lechtání ve vlasech. To je způsobeno prolézáním vší mezi vlasy. V takovém případě je důležité hlavu důkladně zkontrolovat a zjistit, zda se ve vlasech neobjevují hnidy či samotné vši. Nejlepší je vlasy kontrolovat nad vanou nebo jiným bílým povrchem a pročesávat je hustým hřebenem – tzv. hřebenem všiváčkem.

Jak se vší zbavit?

Nejprve použijte přesně podle návodu odvšivovací prostředek z lékárny. Návod čtěte důkladně a splňte veškeré jeho kroky. Poté všiváčkem vlasy pročesávejte a odstraňte tak veškeré mrtvé vši a hnidy. Vyčesávání je dobré dělat nad bílým povrchem, na němž padající parazity lépe uvidíte. Poté se doporučuje i podrobná kontrola vlasů ručně.

Jak správně aplikovat přípravek LiQuido RADICAL?

  1. Do mokrých vlasů, včetně vlasů na temeni hlavy a v okolí uší, vetřete dostatečné množství přípravku LiQuido RADICAL tak, aby všechny vlasy byly přípravkem dokonale ošetřeny a vytvořila se jemná pěna.
  2. Vlasy s aplikovaným přípravkem řádně překryjte igelitovou čepicí, která je součástí balení.
  3. Nechte přípravek LiQuido RADICAL působit ve vlasech minimálně 15 minut.
  4. Přípravek pak z vlasů omyjte vodou a běžným šamponem.
  5. Vlasy osušte fénem a nad umyvadlem nebo nad vanou důkladně vyčesejte zasažené  vši,  hnidy  a  larvy  hřebenem všiváčkem, který je součástí balení.
  6. Aplikaci doporučujeme zopakovat po 2–3 dnech, nejpozději však do 7. dne. Preventivní denní kontrolu vlasů provádějte po dobu 3 týdnů.

Je třeba i po aplikaci přípravku na vši provádět důslednou kontrolu vlasů?

Určitě. Vlasy kontrolujte nejen po použití přípravku, ale také v následujících dnech, a to nejlépe po dobu 3 týdnů. Nejčastěji se živé vši objeví cca po 7 dnech, kdy se vylíhnou z přeživších hnid. Možné je také to, že ošetřený jedinec vši znovu chytí od jedinců neošetřených. V těchto případech se nebojte zopakovat aplikaci přípravku i celý postup znovu.

Jak poznám živou hnidu?

Živou hnidu poznáte tak, že po jejím zmáčknutí mezi prsty vždy lupne. Pokud jsou hnidy přilepeny na vlasech do jednoho centimetru od pokožky, je velká pravděpodobnost, že jsou živé. Prázdné, neživé, hnidy jsou světlejší a bývají na odrůstajících vlasech umístěny dále od kořínků.

Mohu udělat pro odstranění vší ještě něco navíc?

Ano. Je nutné odstranit vši nejen z vlasů, ale také celkově z vašeho prostředí. Doporučujeme proto provést dezinfekci veškerých osobních věcí, které se dostaly do kontaktu se zavšivenou hlavou. Vyperte veškeré oblečení, ložní prádlo a ručníky. Nezapomeňte také dobře umýt kartáče a hřebeny.

Mimo vlasy člověka vydrží žít veš až 24 hodin. A právě během této doby se může usadit na jakémkoliv předmětu, který se může dostat do kontaktu s vlasy – plyšové hračky, opěrky autosedaček, polštáře, koberce s vysokým chlupem apod. Proto doporučujeme dát tyto věci na určitou dobu z dosahu zdroje jejich potravy, tedy mimo kontakt lidí.

Existuje možnost prevence?

Bohužel ne. Zatím neexistuje žádná 100% metoda, která by zavšivení zabránila. Maximálně jen ostříhání vlasů dohola. Částečně také mohou pomoci repelentní šampony, které se však musí užívat pravidelně, což není zrovna komfortní. Nejjednodušší a nejúčinnější je důkladně vlasy kontrolovat. Obzvláště v době, kdy se v blízkosti objeví zavšivený jedinec.