Informace o vlasové vši

Veš dětská je postrachem rodičů, dětí i škol. Jak vši a hnidy rychle odhalit a zlikvidovat, které přípravky na vši nejlépe a nejrychleji zabírají a hlavně jaká je osvědčená prevence proti vším. To zajímá každého, kdo najde vši ve vlasech svých dětí nebo někoho z rodiny.

Veš dětská je malý hmyz, který žije v lidských vlasech, kde saje krev. Výskyt dětské vši se pozná podle vajíček – hnid, které přilepují na vlasy. Hnidy se objevují nejčastěji za ušními boltci a na týle. Vši se mezi dětmi snadno šíří například při půjčování čepic a oblečení, při společném používání ložního prádla, ručníků a podobně. „Vši častěji zaznamenáváme o prázdninách, kdy jsou děti v těsnějším kontaktu”, potvrdila dětská lékařka MUDr. Alena Merdová. Podle ní může vši chytnout každý. „Nezávisí na hygienických podmínkách rodiny, veš dětská napadá všechny sociální vrstvy obyvatel”, uvedla lékařka.

Rodiče, kteří o výskytu dětské vši dostanou ze strany školy informaci, by měli ihned svou ratolest dočasně izolovat od vrstevníků a pustit se do boje proti vším. „Lidé často podceňují nutnost odvšivení současně doma i v kolektivu”, upozornila MUDr. Merdová. Postup při likvidaci vši by měl být nekompromisní. Ideální je vsadit na osvědčený zdravotnický prostředek z lékárny.